Jak předejít inkontinenci po porodu?

09.09.2022

Mnohé ženy se potýkají s tímto problémem a většinou čekají, že se pánevní dno "samo chytne" a začne správně fungovat. Někdy se to podaří, někdy ale ne. Jak tomu tedy pomoct? V ideálním případě pracovat s pánevním dnem už v průběhu těhotenství, aby bylo v dobré kondici, bylo schopné aktivace i relaxace. Pak se mnohem lépe regeneruje i po náročnějším porodu. Pokud jste s pánevním dnem nepracovala, nikdy není pozdě začít!

Ideální je ihned po porodu si pevně svázat pánev a spodní část břicha rebozem nebo jiným pevným dlouhým šátkem, protože toto vnější stažení napomůže pánevním kostem návratu do správné polohy a správnou polohu a semknutí pánevních kostí pro dobrou funkci potřebuje i pánevní dno. Kromě jiného vám to napomůže i rychlejšímu zavinování dělohy a psychicky ženy vnímají šátek jako něco pevného, hřejivého, co jim dodává pocit opory a bezpečí v tomto emočně citlivém období.

Náročnější cvičení se po porodu doporučuje až po šesti týdnech, ale jemné aktivace můžete začít už po pár dnech. Pojďme tedy na to.

Využijte chvilku kdy máte pro sebe klid, aby vaše pozornost mohla být plně u sebe. Ze začátku je nejvhodnější poloha v lehu na zádech s pokrčenýma nohama na šířku kyčlí (v takzvané centrované poloze kyčlí, která je nejvhodnější výchozí polohou pro správné zapojení svalů), páteř lehce vytáhněte do dálky, jako by jste chtěli kostrč protáhnout a mírně směřovat nahoru. Netlačte ale bederní páteř do podložky, ta musí zůstat ve své neutrální poloze, ve svém přirozeném zakřivení. Položte si ruku na podbřišek a začněte nadechováním do břicha, které vám bude zvedat vaši ruku a vnímejte jak na to reaguje pánevní dno. Také vnímejte, jestli a jak ho cítíte. Svůj dech prohlubte a zpomalte a postupně po několika nádeších a výdeších přidejte dýchání i do spodních žeber, které při nádechu rozvíjejte dopředu, do strany a do zad. Váš dech tedy začne ve spodní části břicha a postupuje do šířky žeber. Na spodní žebra také můžete přesunout z boku ruce, abyste cítili, jestli se s nádechem skutečně rozvíjejí do všech stran. Už jen na tento způsob dýchání pánevní dno reaguje svou aktivitou. Toto jednoduché cvičení je vhodné provádět několikrát denně, vždy bez šátku.

Po pár dnech cvičení můžete při výdechu zkusit lehce stáhnout svaly pánevního dna, jako byste jimi chtěli přiblížit sedací hrboly k sobě a udržet protažení kostrče do dálky a lehce nahoru. Přitom nezapínejte hýžďové ani břišní svaly. Vždy buďte k sobě citlivé a vnímejte, zda cvičení nezpůsobuje nějaké bolesti, zvláště, pokud jste při porodu měla nějaké poranění a šití. První dny a týdny po porodu stačí 3 až 5 opakování třikrát denně. S přibývajícími týdny se postupně zvyšuje počet opakování a různé druhy zatížení pánevního dna formou změny polohy, například v sedu, ve stoji (to už je pro PD nejtěžší), změny použité síly a výdrže. Zároveň je postupně třeba zavzít pánevní dno do aktivace hlubokých svalů trupu, aby svaly uměly spolupracovat a trénovat svaly nezávisle na dýchání. O tom někdy příště.

Porod je náročná událost v životě ženy, proto je vhodné týden po porodu strávit s miminkem v posteli a věnovat se pouze odpočinku a kojení. Tento odpočinek je ale vhodné prokládat krátkým jednoduchým procvičením končetin, klidně na posteli a několikrát v průběhu dne se krátce projít po bytě, aby se svalová síla rychle neztrácela. Zároveň je ale odpočinek velmi důležitý, protože v děloze je velká rána, která ke svému hojení potřebuje fáze klidu, takže zapomeňte na to, že po návratu z porodnice začnete doma vařit a uklízet. Nejvhodnější je využít každou možnou pomoc z rodiny, která vám v době šestinedělí bude k dispozici. Brzké přetěžování se po porodu a psychické napětí negativně působí i na funkci pánevního dna. Pokud jste se těchto pokynů držela a přesto pánevní dno nefunguje tak, jak byste si přála, pak je na místě, co nejdříve navštívit gynekologickou fyzioterapeutku, která vás vyšetří, zjistí, co je konkrétně třeba u vás změnit, či ošetřit a pomůže vám zapojit svaly do kontextu celého těla. O tom někdy příště.

Pokud jste v dojezdové vzdálenosti ode mně, objednejte se (viz Kontakt), budu se na vás těšit!

Další urogynekologické fyzioterapeutky najdete na:

https://www.mapotic.com/fyzioterapeuti-venujici-se-diagnostice-a-terapii-dysfunkce-panevniho-dna-a-lecbe-inkontinence